Formáty obkladů a dlažeb. Co je dnes běžný rozměr a co už velkoformát?

Články 07. 01. 2022, upraveno 14. 01. 2022 0

Pokud sledujete trendy v oblasti interiérového designu, určitě jste si všimli zvýšeného zájmu o velkoformátové obklady a dlažby. Objevují se nejen v koupelnách, ale také kuchyních a dalších vnitřních i venkovních prostorách. Nabízí se však otázka, jaké formáty můžeme ještě považovat za běžné, a které už řadit mezi velké. Přečtěte si, v čem spočívá obliba velkoformátů a jak k jejich dělení přistupujeme u nás ve StoneGallery.cz.

sfgsdfgdfg

Vnímání formátů obkladů a dlažeb se v čase mění

Je potřeba říct, že vnímání formátů obkladů a dlažeb je do značné míry subjektivní a v čase „roste“. Naši dědové neměli moc na výběr. Používali menší obkladačky či dlaždice a formát 60×60 cm považovali za velký. Přitom dnes se čtvercové šedesátky už běžně řadí mezi standard. Souvisí to nejen s estetickým vnímáním, ale také technologií výroby a způsobem obkládání.

Čím větší rozměr materiál má, tím přesnější musí být. U malých obkladaček rozměrové nepřesnosti vyřešíte upravením velikosti spáry, u velkoformátů takovou možnost ale nemáte. I relativně malá odchylka bude při napojování viditelná a způsobí problémy s obkládáním.

V průběhu procesu vypalování keramiky dochází k přirozené rozměrové odchylce, která se obvykle pohybuje kolem 1,5 %. Kvalitní velkoformátové obklady se proto rektifikují – jejich okraje se zabrousí tak, aby měly všechny identickou velikost. Díky moderním výrobním postupům jsou rozměry materiálů velmi přesné, a to i u největších dostupných formátů.

Přehled nejčastějších běžných a velkých formátů

I když je hranice mezi běžným a velkým formátem obkladů a dlažeb nejasná, lze na základě zkušeností a vnímání výrobců či specialistů materiály roztřídit. V současnosti narazíte na trhu zpravidla na následující běžné a velké formáty obkladů a dlažeb:

  • Běžné: 30×60, 60×60 cm

  • Střední až velké: 80×80, 90×90, 100×100 cm

  • Velkoformátové: 30×120, 40×120, 60×120, 120×260, 120×120, 100×300, 160×320 cm

Kde mají velkoformáty své pevné místo?

Velkoformátové dlažby a obklady se v největší míře využívají v prostorách koupelen – malých i velkých. Protože je počet spár minimální, vypadá obkládaná plocha celistvě a nijak neruší. Díky přesným rozměrům velkoformátů je navíc možné obkládat s minimální spárou. Podle výrobce má být minimální šířka spáry 2 mm v interiéru a 3 mm v exteriéru. V některých případech jsme schopni provést realizaci s ještě menšími spárami (1 mm v interiéru, 2 mm v exteriéru) při zachování záruky. Jednotlivé dlaždice pak na sebe skvěle navazují.

Každá spára po čase zajde, zašpiní se, zkrátka přijde o svůj původní vzhled. Při minimalizování počtu spár v koupelně je tak náročnost údržby podstatně menší. Díky snadné údržbě se velkoformáty s oblibou používají i za kuchyňskými linkami. Celé obložení je tvořené jen z několika kusů obkladů, a tak se čištění spár nemusí v podstatě vůbec řešit. Máte-li v kuchyni malé obklady s mnoha spárami, jistě nám potvrdíte, že jejich čištění od zbytků jídla a mastnoty není žádný med.

Velkoformátová dlažba však má místo v jakékoliv části domu či bytu, a dokonce i v exteriéru. Honosně vypadá ve vstupní hale, na terase či kolem bazénu. Pro venkovní použití doporučujeme používat 2cm keramickou dlažbu, která je vhodná pro suchou pokládku na terče nebo do štěrku.

Výhody a nevýhody velkoformátových dlažeb

Přemýšlíte, jestli vsadit na jistotu v podobě obkladů a dlažeb standardních rozměrů, nebo jít s dobou a zvolit velkoformát? Rozhodování vám usnadní přehledný výčet výhod i nevýhod:

Výhody velkoformátů

Nevýhody velkoformátů

Vysoká estetická hodnota a nadčasovost

Vyšší cena materiálu i realizace

Přesné rozměry rektifikovaných obkladů a dlažeb

Vyžaduje pečlivější přípravu před pokládkou a obkládáním

Optické zvětšení prostoru (vhodné i do malých místností)

Vysoká hmotnost – při manipulaci musí pomáhat více pracovníků

Snadná údržba díky minimálnímu počtu spár

Náročnější výměna poškozeného kusu

Otěruvzdorný, voděodolný a žáruvzdorný materiál

Pokládka vyžaduje zkušenosti a speciální vybavení

Dobře vede teplo – vhodné i v kombinaci s podlahovým topením

Při špatné manipulaci může materiál prasknout

Vhodné i do venkovních prostorů (na terasy, kolem bazénů)

Potřebujete špičkové obkladače - my vám je zajistíme

Standardní tloušťka kvalitních obkladů a dlažeb bývá obvykle 1 cm. U velkoformátů s hranou nad 120 cm však často narazíte na tenčí materiály – mohou mít 3,5 mm, 5,5 mm, nebo 6,5 mm. Pro zpevnění jsou podlepené skelnou síťkou, díky čemuž získávají pevnost a pružnost. Můžete s nimi obkládat i zakřivené plochy, navíc jsou lehčí. Nižší tloušťka tak není v případě obkladů a dlažeb určených pro montáž lepením lepením na škodu.

Počítejte s vyšší cenou materiálu i realizace

Rozdíl mezi materiály běžných a velkých formátů spočívá také v ceně. Zatímco menší dlaždice a obkladačky stojí standardně do 1000 Kč za m2, u těch největších se cena pohybuje v rozmezí 2 až 3 000 Kč za metr.

Pokud zvažujete pořízení velkoformátových obkladů a dlažeb, nezapomeňte, že si připlatíte nejen za materiál, ale také samotnou realizaci. Protože je obkládání složitější a manipulace s materiály náročnější (vyžaduje speciální vybavení a větší počet pracovníků), je cena obkladačských prací přibližně dvojnásobná ve srovnání s obkládáním malých formátů. Realizace velkoformátů sice není nejlevnější, na druhou stranu jde o jednorázovou investici na mnoho let. Krásné obklady a dlažby vám budou dělat radost každý den, a to bez složité a zdlouhavé údržby.

Pokud vás zajímá porovnání ceny realizace s běžnou a velkoformátovou dlažbu, napište nám na prodejna@stonegallery.cz a přiložte náčrtek, fotografii nebo projekt plochy o obkládání. Rádi vás uvidíme také na naší prodejně v Praze, kde vám představíme různé možnosti a typy materiálů. Budeme vám věnovat tolik času, kolik bude potřeba. Proto se k nám prosím před návštěvou objednejte.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Sobota: 10:00 - 12:00

Kontaktujte nás