Italská keramika vs. španělská keramika

Články 13. 04. 2022, upraveno 21. 04. 2022 0

Španělsko a Itálie jsou největšími producenty keramiky na světě. Tyto dva státy mají dlouhou společnou historii, což se ukazuje i právě v keramickém průmyslu. O svou keramickou dominanci v Evropě se však neustále přou a to i tím způsobem, jak podávají historii. Jaký je rozdíl mezi italskou keramikou a španělskou keramikou?

Vznik majoliky

Majolika je známá historická keramika s bílou glazurou vyobrazující motivy ptáků, rostlin, postav a to v barvách sytě modré, žluté, zelené a okrové po celém středomoří. Původ má ve Španělsku, ale Italové si zase stojí za tím, že majolika pochází od nich. Velkou zásluhu za rozšíření této techniky má italská renesance a původ tohoto slova je také zajímavý. Jeden z jeho významů je italské slovo pro ostrov Mallorca, v moderní italštině je slovo označením pro cínovou glazovanou keramiku.

Italská keramika napodobovala španělskou

Vznik glazovaných dlaždic přišlo v důsledku islámského kulturního vlivu, který se rozšířil po celém Španělsku a později Itálii. V průběhu 13. až do počátku 15. století mělo italské Toskánsko dobré obchodní vztahy se Španělskem a dováželo z něj velké množství lesklého nádobí. V této době začali Italové sami pracovat s cínovým glazovaným nádobím. Italové si dali záležet na kopírování španělských a islámských vzorů, ale zůstali neznalí ve výrobě lesklých tónů, které se na této cínované keramice objevovaly. Jediným rozdílem mezi italskou a španělskou bylo tedy tehdy to, že italská keramika v tomto období postrádala lesk. Místo lesku Italové napodobili efekt pomocí oranžovo žluté barvy prostřednictvím jemného manganu. Podle Italů jejich majolika nakonec ovládla keramiku v Evropě a určila trend, který trval více než tři sta let.  

Rozšíření španělské a italské keramiky ve světě

Kolem 17. století se synonymem pro cínovou glazovanou keramiku stal také název Talavera podle španělského keramického centra Talavera de la Reina. Dlaždice a další keramické výrobky se nakonec začaly vyvážet ze Sevilly a Cádizu a dostaly se nejprve do celého Středomoří a později do celého světa. Postupem času se znalosti a styly keramiky vyvinuté ve Španělsku rozšířily po celé Evropě. A podle Španělů se právě Španělsko stalo centrem výroby dlaždic a keramického zboží. Jedním z nejznámějších příjemců jejich zboží je  Mexiko.

Italská a španělská keramika dnes

V dnešní době rozdíl mezi španělskou a italskou keramikou není zásadní. To je výsledkem převážně toho, že mají společnou historii, podobný životní styl a obě tyto země mají středomořské zvyky. Produkce italské keramiky nicméně převažuje nad tou španělskou. Španělsko disponuje pouze polovičními zdroji než Itálie, nicméně i tak své zdroje efektivně využívá. Do Česka se dováží jak italská, tak španělská keramika a je tu velmi oblíbená.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Úterý: 9:00 - 16:30

Kontaktujte nás