Je keramická dlažba pojezdová? Záleží na okolnostech
Články 29. 10. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0
Kam se podíváme, tam vidíme betonovou zámkovou dlažbu. Na veřejných prostranstvích a dopravních stavbách dává její použití pro svou funkčnost a odolnost smysl. V okolí rodinných domů, kde hrají důležitou roli vzhled a jednotný architektonický styl, však může být použití „zámkovky“ nešťastné. Variabilnějším a z estetického hlediska hodnotnějším řešením je pokládka keramické dlažby, která je dostupná v mnoha formátech, barvách a texturách.
Parametr pojezdu musí být dán výrobcem
Každý ví, že keramika je tvrdá, ale křehká. Proto mají mnozí z realizace keramické pojezdové dlažby obavy – bojí se, že při častém parkování nebo projíždění autem materiál nevydrží a popraská. Při výběru vhodného typu dlažby a správném způsobu její pokládky však nejsou obavy na místě. Kvalitní keramická dlažba vyniká dlouhou životností, odolností a snadnou údržbou, a tak je pro použití do namáhaných venkovních prostorů ideální.
Keramická dlažba využívaná pro parkování nebo projíždění musí splňovat parametr pojezdu. Ten je udáván výrobcem a garantuje, že materiál bez problémů zvládne zátěž vozu. Značí se symbolem osobního automobilu a bývá specifikován v technických listech. Při použití v exteriéru pak musí samozřejmě splňovat i parametr mrazuvzdornosti, otěruvzdornosti a protiskluzu.
Lepená pojezdová dlažba
Venkovní keramickou dlažbu určenou k pojezdu lze pokládat na lepidlo. V takovém případě musí být podkladová betonová vrstva rovná a bez nečistot, prasklin či jiných vad. Pro pokládku lepením lze použít jakoukoliv dlažbu s parametrem pojezdu bez ohledu na její tloušťku.
Dlaždice se spárují. Vzniká tak uzavřená spára, která nezapadá listím a jinými nečistotami. Voda skrz dlaždice neproteče, při správném vyspádování je odváděna na požadované místo (do žlabu, kanalizace). Nevýhodou lepení venkovní pojezdové dlažby je omezená životnost. Stavební hmoty se po letech mohou vydrolit a dlaždice uvolnit. Životnost standardní dlažby je při zastřešení přibližně 10 až 12 let, při použití kvalitní keramické dlažby o síle 2 cm maximálně 15 let.
Pojezdová dlažba na štěrk
Pojezdovou dlažbu na terasu, příjezdovou komunikaci či parkovací stání lze pokládat také suchou cestou, tedy do štěrkového lože. V takovém případě je nutné použít dlaždice o síle 3 cm. I přes vyšší cenu materiálu jsou náklady na realizaci srovnatelné, či nižší, protože ušetříte na stavební chemii i práci. Při pokládce na štěrk navíc nemusíte budovat betonovou základovou vrstvu – stačí provést výkop, zasypat několika vrstvami štěrku požadované frakce, zhutnit a položit dlaždice.
Velkou výhodou suché pokládky je v podstatě neomezená životnost. Protože se nepoužívá lepidlo ani spárovací hmota, nemůže dojít k jejich degradaci. V případě poškození dlaždice stačí díl vyjmout a nahradit novým. Vzhledem k tomu, že se dlažba nespáruje, vznikají otevřené spáry. Voda zůstává na pozemku. Protože se však vsakuje skrz spáry do podloží, nehromadí se na povrchu. Nevýhodou otevřených spár je jejich zanášení nečistotami. Po delší době se také může ve spárách vytvořit substrát a prorůst plevelem. Mezery mezi dlaždicemi je proto vhodné jednou za čas vyčistit.
Zámková vs. venkovní keramická dlažba
Jak jsme zmínili v úvodu, ve veřejných prostorách, v okolí obytných staveb či na terasách stále dominuje betonová pojezdová dlažba – „zámkovka“. Její využití je u nás hodně rozšířené, ať už kvůli konzervativnímu přístupu, nebo snadnému a funkčnímu řešení. Zámková dlažba však působí všedním dojmem a na terasy či chodníky u domu se příliš nehodí.
Vzhled ale není jediným důvodem, proč v některých případech místo zámkové dlažby upřednostnit keramickou. Mezi nevýhody „zámkovky“ patří spárování pískem, který se roznáší, postupně vymývá a je v substrátem pro růst. Betonové dlaždice pak po letech změní svůj vzhled – sluneční paprsky je vyšisují. Beton je navíc porézní, a tedy nasákavý. Skvrny od jídla, mastnoty nebo domácích mazlíčků se v podstatě nedají vyčistit. Oproti tomu je keramika nenasákavá, a tak nečistoty od vína, grilování nebo mastnoty odstraníte vždy a během chvilky.
Betonová dlažba bývá levnější než ta z keramiky. Platí to však jen pro základní typ „íčko“, který vyjde na cca 300 Kč za metr. Různě tvarované a barevné dlaždice, které tvoří zajímavou skladbu, už jsou podstatně dražší. Jejich cena je vzhledem k pracnější (a dražší) pokládce mnohdy srovnatelná s keramikou. Navíc je potřeba vypořádat se technicky s výškou pojezdové zámkové dlažby, která má standardně 8 cm.
Tip: Dobrým řešením je kombinace obou materiálů. Na silniční stavbu (před garáž, na chodník) použijte klasickou „zámkovku“. Za dům, na terasu či pergolu pak vsaďte na esteticky hodnotnou keramickou dlažbu.
Slaďte vzhled venkovního prostoru s interiérem
Keramické dlažby jsou dostupné v mnoha barevných variantách, formátech i strukturách. Oblíbené jsou zejména dlaždice se zdařilými imitacemi kamene nebo betonu. Mnohé typy dlažeb stejného vzhledu jsou navíc dostupné i v provedení pro interiérové použití. Jednoduše tak sladíte vzhled venkovního prostoru s interiérem. Díky terasám se hranice mezi vnitřním a venkovním prostorem stírá. Použitím stejného dekoru dlažby na vstupu z kuchyně na terasu efekt vzájemného spojení ještě umocníte.
Pojezdová keramická dlažba vynikne na terase, pod přístřeškem, na pergole i v zahradě. Při použití na parkovacích místech za domem nebo chodníčcích na zahradě podtrhne daný architektonický styl stavby a dodá mu punc luxusu.
Kvalitní keramické dlažby zkrátka vypadají úchvatně. Navštivte naši prodejnu v Praze a přesvědčte se o tom na vlastní oči. A potřebujete-li poradit s výběrem vhodné pojezdové dlažby, kontaktujte nás. Předáme cenné rady a doporučíme nejvhodnější řešení. V případě zájmu zajistíme i kompletní realizaci.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz
autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734
Komentáře k článku
Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!