Na co musíte myslet, než se pustíte do práce
Ještě před tím, než se pustíte do práce nebo nákupu materiálu, musíte promyslet několik věcí:
-
Důkladně změřte plochu, kterou chcete obkládat.
-
Ujistěte se, že podklad má dostatečnou nosnost pro vámi zvolené obklady. Hmotnost obkladů naleznete vždy u daného produktu. Obecně lze říct, že zateplené povrchy či stěny ze sádrokartonu a dřeva udrží materiály do 40 kg/m² s potřebnými úpravami.
-
Vypočítejte si v naší kalkulačce množství obkladů, které budete potřebovat nebo nám zašlete rozměry na prodejna@stonegallery.cz a my spotřebu vypočítáme za vás.
-
Nezapomeňte přičíst rezervu na prořezy, která je obvykle 10 %.
-
Promyslete vhodný termín pro práci venku. Okolní teplota nesmí být nižší než 5 °C a vyšší než 25 °C.
Výpočet a nákup materiálu
Obklady
Cihlové obklady jsou vhodné k obkládce interiérů i exteriérů. Před nákupem pečlivě změřte obkladovou plochu. Na našem e-shopu naleznete u každého produktu kalkulačku, která vám pomůže vypočítat množství potřebného materiálu.
Nezapomeňte přičíst ještě 10 % rezervu na průřezy. Pokud si chcete nařezávat i obklady rohů, doporučujeme rezervu 15 %. Práci si výrazně usnadníte rohovými díly, kterých kupte o 5 % více. Pokud si nejste s výpočtem jisti, napište nám na prodejna@stonegallery.cz a my to vypočítáme za vás.
Nevyužitý materiál je vratný. Proto raději kupte více než méně. Podmínky vám rádi sdělíme na prodejně.
Chemie
K lepení cihlových obkladů budete potřebovat také stavební chemii. Doporučujeme zakoupit:
Penetračního nátěru spotřebujete zhruba 100 g/m² v závislosti na nasákavosti podkladu. Lepidla budete potřebovat 5 kg/m², spárovací hmoty 5 kg/m² a impregnace 2 dcl/m².
Příprava podkladu
Než se pustíte do lepení obkladů, musíte si být jisti, že obkladová plocha unese vámi zvolené obklady. Hmotnost obkladů naleznete vždy u každého produktu a je uváděna v kilogramech na běžný metr nebo metr čtvereční.
Důkladně připravte obkladovou plochu. Měla by být suchá, zbavená nečistot, prachu, mastnoty, maziv, proti-adhezních prostředků, zbytků barev i starých nátěrů a nesoudržných omítek.
Cihlové obklady můžete pokládat na tyto materiály:
-
beton
-
pórobeton
-
sádrokarton
-
cihly
-
tvárnice
-
a další
Zateplené zdivo vyžaduje doplňkové zesílení, které vám vypočítá projektant. Podklad bude stabilnější a zvládne tak lépe přenášet zátěž obkladů.
Obkladovou plochu ošetřete penetračním nátěrem, který snižuje nasákavost a zvyšuje přilnavost lepidla. Nanášet ho můžete malířskou štětkou, válečkem nebo rozprašovačem.
Cihlové obklady nedoporučujeme instalovat na emulzní barvy, akrylové omítky, sádrové stěrky a staré nátěry barev
Instalace cihlových obkladů
Pokud jste pořídili potřebný materiál, nezapomněli jste zakoupit rezervu na prořezy, montážní chemii a připravili jste obkladovou plochu, můžete se pustit do samotného lepení.
Pokud obkládáte i vnější rohy, začněte lepení právě od nich a dále navazujte plošný obklad. Nejprve si zakreslete přímku, v případě obkladu fasády uzavřenou linii kolem celého obvodu. Pro snadnější instalaci první vrstvy můžete použít opěrnou lať. Obklady se vždy instalují odspodu nahoru.
Jednotlivé obklady berte průběžně z více balení, abyste zajistili variabilnost barvy i reliéfu. Každý cihlový obklad očistěte a ocelovým hladítkem na něj naneste lepidlo v tenké vrstvě do 6 mm. Obklady je možné řezat bruskou s diamantovým kotoučem.
Cihlové obklady se překládají v polovině délky podle následujícího schématu:
Pokud se někde lepidlo vytlačilo a znečistilo cihlový obklad, nechte ho zaschnout a následně šetrně mechanicky odstraňte tak, abyste obklad nepoškodili a dočistěte vodou.
Připravte si spárovací hmotu a pomocí spárovací lžíce nebo zednické špachtle nanášejte do dilatačních spár mezi obklady. Podrobný návod na spárování naleznete na našem webu.
Nezapomeňte také na to, že okolní teplota při instalaci cihlových obkladů by měla být vyšší než 5 °C a nižší než 25 °C.
Ošetření cihlových obkladů po instalaci
Zhruba 14 dní po instalaci obkladů je vhodné nanést impregnační nátěr, který obklady chrání před vlhkostí, znečištěním a fixuje jejich barvu.
Impregnační nátěr není potřeba ředit. Pomocí válečku, štětce, kartáče nebo rozprašovače naneste na cihlový obklad ve dvou vrstvách ihned po sobě tak, aby první nestihla zaschnout.
Seznam materiálu a nářadí, které budete potřebovat
Příprava podkladu
Lepení
-
lepidlo
-
spárovací tmel
-
ocelové hladítko se zubem na nanášení lepidla (6 mm nebo 10 mm)
-
kotoučová bruska s diamantovým kotoučem, pila na železo
-
vodováha
-
ocelový kartáč
-
úhelnice
-
metr
-
tužka
-
kýbl s vodou
-
pěnová houbička
-
průmyslový vysavač
Spárování
Impregnace
Pokud máte jakékoliv otázky, kontaktujte nás na telefonním čísle 601 269 269, e-mailu prodejna@stonegallery.cz nebo se za námi zastavte v naší prodejně. Rádi vám poradíme nebo doporučíme šikovného řemeslníka.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz
autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734
Komentáře k článku
Šárka Zajíčková – 26. 03. 2024 06:44 Odpovědět
Dobrý den, jak mám postupovat v případě,že chci oblozit betonovou studnu? Děkuji
David Gregora – 26. 03. 2024 11:40 Odpovědět
Dobrý den,
záleží na průměru studny. Většina obkladů má takovou velikost, že je standardně použít nelze. Ideální je vybírat co nejdrobnější obklady, například cihly a ještě zvážit jejich pokládku na výšku. Postup lepení je pak: penetrace podkladu, lepení obkladů, u cihel spárování a impregnace celého povrchu.
Děkujeme, Stonegallery.cz