Proč platit za návrh interiéru – 1. díl
Články 27. 03. 2020, upraveno 12. 01. 2022 0
Plánujete rekonstrukci domu či bytu, nebo se chystáte na realizaci novostavby? V obou případech vás čeká náročný úkol v podobě návrhu interiérových prostorů a s tím související výběr vybavení včetně obkladů a dlažeb. Možná máte jasnou představu o tom, jak by mělo bydlení vašich snů vypadat a jaký styl by měl v jednotlivých místnostech dominovat. Při navrhování interiéru svépomocí se však můžete dopustit mnoha chyb, které odhalíte až ve chvíli, kdy je realizace hotová. Na změny a úpravy pak už bude pozdě.
Realizace interiéru musí začínat návrhem
Rekonstrukce nebo výstavba nového interiérového prostoru je složitý proces, na jehož počátku musí být návrh zohledňující vize a požadavky uživatele na design i funkčnost. Spousta majitelů bytů a domů tento krok zcela přeskočí a charakter místností „ladí“ až v průběhu realizace. Výsledkem je chaotický prostor, který nemá žádný řád ani jednotný koncept. Zvolené materiály včetně obkladů a dlažeb vypadají často nádherně, ale do daného prostoru se zkrátka nehodí.
Problémy nastávají i v případě, kdy si majitelé nemovitosti nějaký návrh vytvořili svépomocí, ale své představy nekonzultují s profesionálem. Po prvotním nadšení se dostaví pocity zklamání. I když může prostor na první pohled vypadat útulně, minimum zkušeností s navrhováním interiérů se projeví v chybách, které mají negativní dopad nejen na vzhled, ale také funkčnost a komfort.
realizace Grabriela Nováková, gadesign.cz
Na důležitou roli designérů a architektů upozorňuje například Zuzana Wiesnerová ze studia AMBIENCE DESIGN: „Při plánování jakéhokoliv interiéru je potřeba myslet na to, jak si v daném prostoru přejete fungovat a co vše má interiér zahrnovat. Než začne realizace, měli byste mít jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Přesně pro tento moment jsou zde designéři, kteří pomohou dát vašim myšlenkám konkrétní obrysy a vyřeší komplikované body realizace. Návrh od designéra zahrnuje veškeré vybavení a služby nezbytné pro úspěšnou realizaci, tedy výsledek dle představ klienta. Detailně řeší jak konkrétní vybavovací zařízení, tak celkové barevné a materiálové schéma.“ Dodává, že lidé často postupují nekoncepčně a nákupy interiérového vybavení realizují na základě spontanního rozhodnutí (příležitost, výhodná cena, rychlé dodání...), což málokdy vede k vysněnému interiéru. Materiály a jednotlivé prvky spolu pak neladí, v souladu s prostorem nejsou ani rozměry vybavení, zkrátka celkově interiér nepůsobí harmonicky. Doplňuje, že je velká škoda, pokud je designér přizván ke spolupraci až po dokončení podlah, obkladů atp., protože výsledný interiér pak nemusí dosáhnout kýženého výsledku.
Návrh interiéru: Jednorázová investice, která se vyplatí
Možná stojíte před náročným rozhodnutím, jestli investovat nemalou sumu do interiérového návrhu, nebo se pokusit vše zvládnou svépomocí. Uvědomte si, že za služby designérského studia zaplatíte jednorázově, výsledky práce však budete oceňovat každý den třeba i po desítky let. „Zkušení designéři jsou schopni pracovat s vašimi představami a dotáhnout je k dokonalosti," říká interiérová designérka Gabriela Nováková ze studia Gadesign.
realizace Grabriela Nováková, gadesign.cz
Vytvoření uceleného konceptu je při navrhování zásadní
Interiérový prostor by měl vycházet z uceleného konceptu, na kterém závisí výběr konkrétního zařízení, dispozičního rozložení i výběr materiálů. Pokud vás zaujme některý typ obkladů či dlažby, popřemýšlejte, jestli do vytvořeného konceptu zapadá a bude-li k němu sedět. I s tím vám zkušený designér poradí a navrhne možné alternativy.
Bytový architekt má navíc zpětnou vazbu od předchozích klientů, a tak vám předá i jejich zkušenosti a upozorní na problémy, které nejsou zřejmé na první pohled. Radu designéra využijete i při výběru obkladových materiálů nebo dlažeb. “V tom velkém množství druhů, barev a možností vám odborník poradí, co je opravdu dobré, a co minulým klientům po čase nevyhovovalo. Můžete se tak více zorientovat na trhu a vyhnout se problematickým materiálům nebo zařizovacím předmětům. Designér má určitě větší zpětnou odezvu od zákazníků než běžný spotřebitel,” upozorňuje módní a interiérová designérka Laila Jedličková
Součástí ceny za služby designéra není jen samotný návrh
Finální návrh interiérového prostoru je výsledkem rozsáhlého procesu, který se skládá z řady dílčích kroků. Je proto důležité si uvědomit, že součástí ceny za služby designéra není jen samotný návrh, ale vše, co s ním souvisí.
Cena zahrnuje například úvodní konzultaci, zapracování vizí a představ klienta i tvorbu uceleného konceptu. Designérské studio připraví půdorysy, 3D vizualizaci bez renderování, ukázku vzorkovnice i nakonec vypracuje také seznam všech potřebných výrobků včetně rozpočtu. Studia navíc často spolupracují i s dodavateli a mají možnost nabídnout výrobky za výhodnější ceny, případně zajistí i méně obvyklé modely a atypy. „Určitě jednoznačně doporučuji obrátit se na profesionála. Dnes je velký výběr materiálů, a ne všechny jsou stejné kvality. Existují i menší showroomy, které dovážejí přímo ze zahraničí, což přináší neobvyklé barevnosti a tvary i skvělou kvalitu,“ dodává designérka Nováková ze studia Gadesign.
realizace Grabriela Nováková, gadesign.cz
V průběhu spolupráce se zákazníkem designéři soustavně komunikují, upozorní, čeho se vyvarovat a na co se podrobněji zaměřit. Pokud do návrhu interiéru zainvestujete, ve výsledku ušetříte nejen spoustu starostí, ale i času, který byste museli věnovat komunikaci s dodavateli nebo jednotlivými koupelnovými studii či prodejci interiérového vybavení.
Při svépomocném návrhu hrozí mnoho chyb
Zvažujete, že si interiérové prostory navrhnete sami bez pomoci profesionálů? Pak riskujete, že se dopustíte mnoha chyb, a to jak v oblasti designu, tak funkčnosti. Nesprávnou kombinací materiálů může interiér působit chaoticky. Při výběru špatných barevných odstínů nebo struktur obkladů či dlažeb také hrozí, že bude prostor opticky menší.
Po montáži bude velmi těžké zjištěné nedostatky odstranit. Na tento problém upozorňuje i paní Laila Jedličková. Podle ní nejčastější chyby souvisí se špatným výběrem velikostí obkladu nebo dlažby vzhledem ke konkrétnímu prostoru. Na otázku, co vše musí při navrhování interiéru zohlednit a k čemu přihlédnout, odpovídá: „Já zohledňuji například denní světlo či umělé osvětlení. Výběr materiálů a dekorů závisí také na náladě prostoru nebo na tom, v jaké části domu nebo bytu se nachází. Návrh vychází také z povahy zákazníka a ostatních uživatelů.“
Chcete-li přesto vycházet z vlastního konceptu a pustit se do navrhování interiéru svépomocí, využijete alespoň odborných konzultací. Vyvarujete se technických chyb, které by mohly zhoršit funkčnost, nebo dokonce ohrozit bezpečnost při používání. Může se jednat o konzultace vhodného výběru dlažby do chodby, aby člověk neuklouzal, doporučení barevnosti, aby dlažba zapadala do barevného schéma objektu či vytvoření spárořezu, který slouží jako podklad pro obkladače k pokládce.
Návrh interiéru je stejně důležitý jako jeho samotná realizace. Pokud jste se rozhodli investovat velkou sumu do rekonstrukce nebo výstavby nového interiéru, byla by škoda pokazit finální podobu nedotažením koncepce a detailů. Prodejem obkladů a dlažeb i zajištěním obkladačských prací se věnujeme mnoho let. Můžeme tak z vlastní zkušenosti potvrdit, že interiéry, které prošly rukama zkušených designérů, jsou z estetického i technického hlediska na mnohem vyšší úrovni než prostory, které si majitelé navrhovali svépomocí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz
autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734
Komentáře k článku
Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!