Proč platit za návrh interiéru – 2. díl

Články 06. 05. 2020, upraveno 23. 08. 2023 0

Jedním z nejvýraznějších prvků, které zásadním způsobem ovlivňují vzhled interiérového prostoru, jsou obklady a dlažby. Na rozdíl od nábytku nebo dekorací je nemůžeme jen tak vyměnit. Jakmile se pro konkrétní dekor a barevný odstín rozhodneme, budeme se na něj muset dívat třeba i desítky let. Obklady a dlažby musí do prostoru zapadnout a odpovídat jak estetickým, tak funkčním požadavkům. Výběr obkladových materiálů a podlahových krytin patří mezi důležité úkoly interiérových designérů. Jednorázová investice za návrh interiéru se proto rozhodně vyplatí.

Na designéra se obraťte s dostatečným předstihem

Čeká vás rekonstrukce nebo realizace novostavby? Pak byste měli o finálním vzhledu rozhodnout dříve, než začnete s jakýmikoliv stavebními pracemi. Bohužel, mnozí nechávají výběr obkladů a dlažeb až na poslední chvíli. Kvůli tomu ztrácí možnost dosáhnout jednotného konceptu prostoru, který by působil harmonickým dojmem. Interiéry je potřeba stavebně přizpůsobit konkrétnímu typu obkladového materiálu nebo podlahové krytiny, aby například podklad v případě volby přírodního kamene zvládl větší zatížení.

Při výběru interiérového vybavení nedělejte ukvapené závěry a nechejte své rozhodnutí nějakou dobu uzrát. Pokud se vám zvolené kombinace obkladů a dlažeb budou líbit i po několika týdnech nebo měsících, vybrali jste správně. Budete-li na pochybách, stále máte čas rozhodnutí přehodnotit a vybrat jiný typ formátů, dekorů či materiálů.

realizace interiéru

realizace mezonetový byt Vinohrady, Ing. arch. Tibor Csukás, csukas.com

Volte barvy a dekory, které vás neomrzí

Pokud se obrátíte na architekta nebo designérské studio, které vám s návrhem interiéru a výběrem obkladů či dlažeb bude pomáhat, trvejte na nadčasovosti zvolených materiálů. Co je v kurzu dnes, může za pár měsíců vyjít z módy.

Ideální volbou jsou neutrální barvy a dekory, stejně tak i přírodní materiály, které jsou zkrátka nadčasové. Prostor pak ozvláštníte výběrem interiérových dekorací v trendových barvách, ty však můžete kdykoliv v budoucnu vyměnit za jiné. „Trendy jsou přírodní dekory, imitace dřeva, kamene, mramoru, betonu, ale i zkorodovaného plechu, vedou i retro dekory. Přírodní dekory jsou nadčasové a neomrzí. Taková koupelna v oranžové barvě vás po nějaké době může přestat bavit. Pokud ale použijete neutrální barvy a dekory, tak vás neomrzí. Navíc si jí můžete rozzářit barevnými doplňky, dle vaší aktuální nálady,“ doplňuje bytová designérka Barbora Ferencová.

realizace interiéru

rekonstrukce chalupy v Českém Ráji, Barbora Ferencovádesignbf.cz

Designéři pomohou s výběrem kvalitního materiálu

Při navrhování interiérových prostorů rozhodně nejde jen o design a správnou kombinaci barev a dekorů. Velkou roli hraje funkčnost a komfort. Proto věnují designéři a bytoví architekti spoustu času výběru kvalitního materiálu s ohledem na konkrétní prostor. Podle architekta a interiérového designéra Tibora Csukáse budou mít keramická dlažba a obklady vždy své místo na trhu. „Dnes se spíše inklinuje ke slinutým rektifikovaným dlažbám a obkladům, které vyhovují požadavkům čistého designu, kdy se detailně řeší spárořezy,“ dodává. Upozorňuje, že obliba roste zejména u extra velkých formátů, kdy je možné z jedné desky obložit i celou menší stěnu.

S tímto názorem souzní i zmiňovaná designérka paní Ferencová: „Keramika je klasika. Má své opodstatnění a tradici, někdy je nezastupitelná. V současné době jsou na vzestupu lité bezespárové podlahy, na zdi pak různé stěrky. Použitý typ obkladu nebo dlažby by měl korespondovat s designem a užitím prostoru.“ Designéři se však shodují také na tom, že vedle kvalitních keramických obkladů a dlažeb má své pevné místo v interiérovém designu i přírodní kámen, který působí honosně a zdůrazní luxus prostoru. Vhodnou alternativou jsou pak betonové obklady, které přírodní kámen zdařile imitují a často jsou od něj na první pohled k nerozeznání.

realizace interiéru

realizace interiéru rodinného domu Praha-západ, Ing. arch. Tibor Csukás, csukas.com

Nezapomínejte na návrhy exteriérových prostorů

Nedílnou součástí rodinného domu jsou venkovní prostory, ať už se jedná o terasy, dvorky, pergoly nebo bazény. Exteriérové prostory by měly svým stylem na interiér navázat, a to zejména v případě, jsou-li přímo propojené například velkými prosklenými stěnami nebo francouzskými okny.

I s tím vám zkušený designér nebo architekt pomůže. Sjednocení venkovních a vnitřních prostorů dosáhnete například použitím dlažby ve stejném dekoru. Myslete na to, že svými vlastnostmi a parametry se venkovní dlažba od vnitřní zpravidla liší. Typicky je podstatným parametrem nasákavost pod 0,05%, díky které je dlaždice mrazuvzdorná. Zpravidla bývá protiskluzová s hodnotou R11. 

Mnozí přední výrobci však vyrábí obklady, které jsou vhodné jak do vnitřního, tak venkovního prostředí, případně nabízí oba typy obkladů ve stejném dekoru a formátu. S konkrétním výběrem materiálu vám opět pomůže zkušený architekt nebo designér. „Exteriér musí vždy navazovat na interiér – jak stylově, tak tematicky. Technické specifikace dlažby do exteriéru si vždy nechávám vysvětlit od odborníků, kde dlažbu pro klienta vybírám,“ dodává designérka Markéta Balínová, která svým klientům pomáhá najít cestu od první myšlenky až po finální realizaci.

realizace interiéru/exteriéru

Dlažby se liší i způsobem pokládky

Pokud vybíráte novou dlažbu, neopomínejte ani technické řešení a s tím související způsob pokládky. Profesionální designéři a architekti často úzce spolupracují i se stavebními firmami či řemeslníky a vhodný způsob realizace s nimi konzultují. Lidé, kteří řeší vše svépomocí od návrhu po realizaci, se dopouští mnoha závažných chyb. Markéta Balínová upozorňuje, že si lidé často pletou obklad a dlažbu. Ze zkušeností z prodejny toto můžeme potvrdit. Podle ní jsou pak velkým nešvarem popraskané a oprýskané obklady na zemi, kde by měla být dlažba.

Existují dva základní postupy pokládky dlažby, a to suchou cestou a lepením. Do exteriéru se doporučuje právě suchá pokládka, a to buď na štěrk, do písku nebo na terče. Zejména pokládka na terče přináší uživatelům řadu výhod včetně možnosti uložení rozvodů pod dlažbu. V interiéru se pak dlažby a obklady lepí pomocí speciálního lepidla. Architekt nebo designér by měl vhodný způsob pokládky doporučit a zahrnout jej do návrhu interiérového nebo exteriérového prostoru.

Při výběru obkladů a dlažeb se můžeme dopustit mnoha chyb, které budeme později odstraňovat jen těžko. Je namístě případným problémům předejít a spojit se s profesionály, kteří se postarají o dokonalý výsledek jak z hlediska designu a estetiky, tak funkčnosti a trvanlivosti.

stonegallery.cz prodejna v Praze a obkladač Praha

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz

autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734

Připojené obrázky a videa

Zaujal vás tento článek?

Dejte o něm vědět svým přátelům.

Komentáře k článku

Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!

Přidejte komentář

Připojené obrázky a videa

Poradíme vám

Nevíte si rady s výběrem? Nebo se chcete jen na něco zeptat?
Jsme tu pro vás.

David Gregora David Gregora specialista na obklady a dlažbu

(+420) 266 712 734 Čtvrtek: 9:00 - 17:00

Kontaktujte nás