[ROZHOVOR] Jak poznat dobrého obkladače?
Články 26. 01. 2021, upraveno 12. 01. 2022 0
Kvalitní provedení obkladačských prací je stejně důležité jako výběr vhodného materiálu – na výsledku se podepíše zásadním způsobem. Ale jedna věc je teorie, druhá zase praxe. Proto jsme se rozhodli obrátit se na zkušeného obkladače pana Andrejeva, který se v oboru pohybuje už od roku 2008 a během své praxe narazil na mnoho více či méně šikovných řemeslníků. Jak poznat dobrého obkladače? Co vše ovlivní kvalitu práce? I na to jsme se ho zeptali.
Pan Andrejev se obkladačským pracím věnuje od roku 2008, kdy se učil u vítěze obkladačské soutěže. Po krátké profesní odmlce a změně zaměření na realizaci fasád a balkonů se k obkladům vrátil a od roku 2012 se naplno věnuje jen oboru obkladačství. Absolvoval řadu školení, například řezání velkoformátových obkladů a dlažeb formátu až 160x320 s nářadím značky Sigma. Při řešení nestandardních zakázek či situací komunikuje vždy s technikem Mapei pro ideální návrh řešení konkrétní realizace. Má za sebou bezpočet úspěšných realizací s velkoformátovými materiály, stejně tak s 2cm dlažbami na terče a štěrk. Realizuje i kompletní rekonstrukce bytů, bytových jader či koupelen. Při realizaci venkovních teras zajišťuje také terénní úpravy a odvoz odpadu. Vede tým dvou řemeslníků a v případě potřeby spolupracuje dalšími čtyřmi. Své spolupracovníky si pečlivě vybírá. |
Řekněme, že se náš čtenář poohlíží po dobrém obkladači. Má dát na první dojem?
Na první dojem bych příliš nespoléhal. Jestli je řemeslník dobrý, nebo ne, to se pozná na jeho práci, a to poměrně rychle. Představu o tom, jak pracuje, si uděláte už po obložení jedné stěny.
Takže když ke mně přijede obkladač se špinavými montérkami ve starém autě a má kolem sebe nepořádek, tak to o jeho práci nic nevypovídá?
Vzhled a pořádek je součástí prezentace řemeslníka, ale na samotnou kvalitu práce nemusí mít žádný vliv. Spousta zkušených obkladačů má při realizacích kolem sebe nepořádek, ale práci odvede na výbornou. Nebývá pravidlem, že nepořádný a špinavý obkladač odvádí nekvalitní práci. Ale samozřejmě pokud má už po obložení jedné stěny na dlaždičkách lepidlo, které mu kouká ze spár, pak ano – pracuje tak, jak vypadá.
S prvním dojmem úzce souvisí i komunikace s řemeslníkem. Je dobrý obkladač ze své podstaty komunikativní?
Ani komunikativnost řemeslníka nic neříká o kvalitě jeho práce a profesionalitě. Víte, můžete narazit na obkladače, který vám naslibuje hory doly, nic pro něj nebude problém, ale nakonec se ukáže, že spoustu věcí neumí a jen z vás chce vypumpovat peníze. Obkladač nemusí být upovídaný, ale musí umět obhájit, že to, co dělá, dělá správně. Ne „protože já to tak vždycky dělám“, ale protože to dokážu obhájit technicky.
A když se na to podíváme z druhé strany – může špatný přístup zákazníka negativně ovlivnit kvalitu práce?
Záleží, z jakého úhlu se na to díváte. Profesionální obkladač odvede stejně dobrou práci a dotáhne detaily, ať už mu zákazník kafe uvaří, nebo ne. Pokud je ale klient drzý, arogantní, nemůže se rozhodnout a vše pořád mění, pak se to na provedené práci určitě může negativně projevit.
A podle čeho tedy poznám dobrého řemeslníka? Je důležité vzdělání, kurzy, délka praxe?
Pokud řemeslník navštěvuje kurzy a sleduje novinky v oboru, je to určitě dobře. Největším kurzem je ale praxe. Z druhé strany, pokud někdo dělá obklady monotónně 20 let a nechce se posouvat dál, pak je na tom z hlediska kvality stejně jako v začátcích. Když je někdo od přírody talent, snaží se a vzdělává, může podávat špičkové profesionální výkony po pár letech praxe. Pokud je pak řemeslník například v Cechu obkladačů České republiky, musí splňovat určitá kritéria. Obkladači to přidá nějaké bonusové body i z hlediska marketingu. Vyloženě špatní řemeslníci s negativními ohlasy nemají v Cechu obkladačů místo.
A podle vybavení a nářadí pro obkladače dokážete poznat dobrého řemeslníka?
To si myslím že ano. Nejde ani tak o značku, ale jestli má potřebné vybavení pro danou práci. Nesmí zkrátka cokoliv dělat na koleně. Popravdě – nářadí pro obkladače je víc než polovina práce. Já mám zkušenosti s lištovými řezačkami od Sigmy, byl jsem na školení a sám jsem si je otestoval. Jiný obkladač zase může mít dobré zkušenosti s nářadím jiného výrobce, to je samozřejmě v pořádku. Nabídka potřeb pro obkladače je celkem pestrá. V druhé řadě jde o to, jak se ke svému nářadí chová a jestli s ním udělá takovou práci, jaká je třeba.
Jaký je podle vás největší problém s obkladači obecně?
Je jich nedostatek. S tím úzce souvisí další problémy, ať už jde o dodržení termínů, nebo adekvátní stanovení ceny. Pak bývá samozřejmě problém i se samotnou kvalitou odvedené práce. Jsou řemeslníci, kteří vědí, že udělali něco špatně, ale řeknou si „možná mi to projde“ nebo „viděl jsem už horší“. Obkladačům vždy doporučuji, aby práci zkrátka dělali tak, jak by chtěli, aby vypadala u nich doma. Musí být schopni sami sebe kritizovat. A to se nestává vždy.
Jak se přibližně pohybuje cena práce obkladače?
Ceník obkladačských prací může být různorodý. Obecně se cena za práci obkladače pohybuje v rozmezí od 500 do 1000 korun za metr, resp. od 60 tisíc za koupelnu.
Popravdě, mnozí se dívají na ukrajinské řemeslníky skrz prsty. Je v kvalitě práce rozdíl mezi českým a ukrajinským obkladačem?
Ne, podle národnosti bych to nehodnotil. Jak mezi českými, tak ukrajinskými či jinými řemeslníky najdete profesionální odborníky i ty, co neodvádí kvalitní práci.
Když obkladač přijde řešit zakázku, co by měl udělat jako první?
Rozhodně by měl znát situaci a také co nejdříve zhodnotit podklad. Je také rozdíl v tom, jestli jde o individuální zakázku, nebo realizaci v rámci projektu, kde je stavbyvedoucí či mistr. Ten by měl projekt zorganizovat tak, aby se například obkladač nepotkal s podlahářem. Práce by se neměla křížit. V případě projektů pak zpravidla obkladač nemá moc na výběr, co se materiálů týče – musí pracovat s tím, co dostane.
Přípravu před pokládkou provádí obkladač, nebo je to na jiném řemeslníkovi?
Opět záleží na domluvě se zadavatelem. Při spolupráci se stavební firmou často jejich řemeslník „nahodí“ stěny, vyrovná podlahy a provede další přípravné práce. Po domluvě to může provést i obkladač, ale pro firmy to bývá nevýhodné. Hodinová sazba obkladače je totiž vyšší než hodinovka zedníka. Ale například sprchové kouty si obkladači často vylévají a připravují sami.
Jakým způsobem se postupuje při nestandardní zakázce?
Pokud si obkladač po prvním seznámení se zakázkou a kontrole podkladu není jistý s výběrem materiálů, měl by se obrátit na specializovaného technika od výrobce stavební chemie. Technik přijede, zhodnotí podklad a navrhne adekvátní materiály. V takovém případě poskytuje záruku přímo výrobce stavební chemie, což je velké plus i pro samotného obkladače. Pokud je postup dle návrhu technika správný, a přesto se později objeví závada, následná reklamace připadne na něj.
Jaké podklady by měl mít obkladač k dispozici? Ocení spárořez?
Pokud je spárořez předem připravený, je to jedině dobře. Pro obkladače to znamená, že nad prací už někdo přemýšlel. Třeba nemusí řešit, jestli má být v místě vodovodní baterie spára uprostřed, nebo budou dvě spáry z boku. Díky spárořezu má navíc i zákazník představu o tom, jak budou obklady a dlažby vypadat.
Dostáváme se k poslední otázce. Představte si situaci, kdy přijdu s poptávkou obkladačských prací na obložení koupelny. Bude pro vás lepší, když materiál už budu mít připravený? Nebo si jej zajistíte sám?
Samozřejmě je nejlepší, když obkladač pracuje s veškerým materiálem od jedné značky. Často má také vlastní ověřenou značku, případně spolupracuje s konkrétním výrobcem a jejich techniky. Proto není pro obkladače ideální, když přijede řešit zakázku a má už nachystaný materiál, který nezná. Chcete-li obkladači dodat materiál, který sami pořídíte, nekupujte ho bez předchozí domluvy. V podstatě jsou dvě správné cesty – buď si řemeslník zajistí nákup a dodávku materiálu sám, nebo vám přesně řekne, co potřebuje, a vy to pořídíte.
Děkujeme panu Andrejevovi za předání svých zkušeností z praxe. Věříme, že rozhovor bude užitečný jak pro zákazníky, tak řemeslníky, kteří se chtějí vyvarovat častých chyb. Pokud hledáte šikovné řemeslníky a nechcete udělat krok vedle, svěřte realizaci obkladačských prací do našich rukou. Spolupracujeme jen s ověřenými obkladači s doložitelnou praxí a řadou úspěšně dokončených projektů včetně velkoformátových obkladů či 2cm dlažeb.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na info@stonegallery.cz
autor poradny a článků: Radek Brázdil a Robert Adam, StoneGallery.cz, (+420) 266 712 734
Komentáře k článku
Nebojte se nás na cokoliv zeptat, buďte první!